Úvod

Preface

Přítomnost vlhkosti ve vzduchu, definovaná jako atmosférická vlhkost, je pro naši existenci mimořádně důležitá, a přesto je dosud často ignorována, protože naše tělo je mnohem citlivější například vůči teplotě nebo rychlosti větru. Navíc, i když vlhké prostředí je mnoha lidmi vnímáno jako „nepříjemné“ s pocitem chladu v zimě nebo nadměrného pocení v létě, lidské tělo ihned necítí nepohodlí v suché atmosféře, to znamená, s nízkým obsahem vlhkosti, pokud současně není také teplota příliš vysoká.

Avšak nedostatek vlhkosti v atmosféře má škodlivé účinky na reprodukci a ochranu života: aniž bychom chodili do extrémních následků horkých nebo dokonce pustých prostředí, je nepochybné, že my všichni účinky nedostatečné vlhkosti v našem každodenním životě trpíme, a často dokonce, aniž bychom to zaznamenali.

Během zimy je mnoho z nás obtěžováno elektrickými výboji při dotyku syntetických oděvů nebo klik dveří, obzvláště při chůzi po koberci nebo syntetické podlahové krytině. Potraviny rychle, ke škodě spotřebitelů a především obchodníků, ztrácí svou pevnost, pružnost a hmotnost. Umělecká díla a dřevěný nábytek trpí škodlivými prasklinami a rychle dochází ke zhoršení jeho stavu, jestliže prostor, ve kterém je uložen, je v zimě vytápěn bez odpovídajícího zvlhčování.

Mnoho průmyslových procesů je negativně ovlivňováno nedostatečnými úrovněmi vlhkosti, s významnými ekonomickými následky, což je mezi odborníky dobře známá skutečnost.

Vydáním této knihy se společnost CAREL snaží podporovat chápání jevů souvisejících se zvlhčováním vzduchu a povzbuzovat k praxi zvlhčování v místnostech a při průmyslových procesech, což je oblast, na kterou se společnost specializuje již více než 30 let.